.site-title, .site-description { position: absolute; clip: rect(1px, 1px, 1px, 1px); } .main-navigation:not(.mobile-navigation) .primary-menu > li > a{ color: #blank; } .sidebar-open i{ background: #blank; }

Jak prawidłowo dbać o własną skórę?

Higiena i pielęgnacja ciała jest kluczem do zachowania jędrnej i zdrowej skóry, a co za tym idzie dobrego samopoczucia. Skóra jest najbardziej rozległym narządem ludzkiego ustroju. Pełni ona wiele istotnych funkcji w organizmie, tzn. chroni go przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych (urazów mechanicznych, promieniowania słonecznego, zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów do organizmu). Jak zachować, możliwie jak najdłużej, młodą skórę?

Budowa skóry
Skóra zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Tworzy swoista barierę między organizmem, a światem zewnętrznym, dzięki naskórkowi, składającego się z czterech warstw: podstawowej, kolczystej, ziarnistej i rogowej. Każda z tych warstw stopniowo przechodzi jedna w drugą. Naskórek, a raczej jego komórki ulegają rogowaceniu, a następnie złuszczaniu. Miejsce starych komórek, zajmują nowe, które powstają w głębszych warstwach skóry.

Dlaczego skóra ulega przesuszeniu?
Wszystko zależy od poziomu wilgoci w skórze. Niski jej poziom powoduje poważne zakłócenia w jej funkcjonowaniu, tzn. powoduje degenerację struktur kolagenowych i elastynowych. W wyniku tego skóra szybciej się starzeje. Odwodniona skóra traci jędrność, naturalny połysk i zdrowy kolor, osłabia się jej napięcie, staje się wiotka i pojawiają się zmarszczki. Dlaczego tak się dzieje? Blisko 20% wody zawartej w naszym organizmie znajduje się właśnie w skórze. Jeżeli z naskórka wyparowuje więcej wody niż dociera do niego z głębszych warstw skóry – ulega przesuszeniu.

Sposoby pielęgnacji
Przede wszystkim należy stosować dobrze dobrane preparaty kosmetyczne, które zapewnią skórze odpowiednią ilość wody oraz, co najważniejsze, zatrzymają ją w naskórku. Nawilżenie skóry można przeprowadzić poprzez hydratację. Polega ona na zastosowaniu w preparacie kosmetycznym związków silnie higroskopijnych, do których zalicza się glicerynę, glikole, czy kwas hialuronowy, aminokwasy, mocznik i mleczany. Ważne żeby kosmetyki zawierały wiele różnych witamin, najlepiej rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli witamina E, A i F oraz rozpuszczalnych w wodzie: C i B5.
 

Koniecznie sprawdź również maści na rany przyśpieszające gojenie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *