Jak pielęgnować skórę po zabiegu usuwania blizn laserem?

Zabieg usuwania blizn za pomocą lasera frakcyjnego dla niejednej osoby jest zbawieniem. Zapewnia on pozbycie się szpecących, a niekiedy nawet bolesnych blizn. Podczas wykonywania zabiegu skóra jest rozgrzewana wiązką lasera, która doprowadza do zmian w strukturze zmienionych tkanek. Dzięki temu blizny stają się miękkie, bardziej gładkie, mniej widoczne gołym okiem. O skórę objętą zabiegiem trzeba odpowiednio dbać.

Po zabiegu

 W miejscach objętych zabiegiem usuwania blizny za pomocą lasera mogą pojawić się zaczerwienienia, obrzęk, a także pieczenie, czy swędzenie. Dwa ostatnie mijają w trakcie kilku godzin od zabiegu. Zaczerwienienie może utrzymywać się dłużej – około kilku dni. Skóra może być także trochę przyciemniona. Po upływie kilku dni widoczne są zmiany w strukturze skóry. Skóra jest bardziej wygładzona, napięta, a także delikatniejsza. 

Pielęgnacja

 Jak już wcześniej zostało wspomniane skora po zabiegu może trochę piec i być zaczerwieniona. By załagodzić te dolegliwości warto stosować coldpack – zimne okłady. Powinien on być zawinięty w sterylną oraz suchą gazę, by nie zamoczyć miejsca objętego zabiegiem.

 Skóry po zabiegu nie powinno się moczyć w ciągu 24 godzin, a w przeciągu dwóch dni tylko delikatnie przemywać oraz osuszać ją. Nie wolno podrażniać ani trzeć skóry. Po upływie 3 dni pacjent może się normalnie myć, nakładać makijaż, golić się, czy korzystać z prysznica.

 Miejsce zabiegu należy od drugiego dnia odpowiednio nawilżać, np. nakładając na ten obszar kremu na bazie wazeliny kilka razy dziennie przez około 3-5 dni. Odpowiednie nawilżenie przyspieszy gojenie się rany, ale także zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych.

 W czasie 3 do 7 dni od przeprowadzenia usuwania blizny mogą pojawić się strupki – jest to normalna reakcja organizmu, która świadczy o gojeniu się i regeneracji skóry. W tym czasie skóra jest wrażliwsza niż zazwyczaj, dlatego trzeba chronić ją przed niekorzystnym działaniem promieni UV nakładając odpowiedni krem z filtrami, a także za pomocą parasola, czy kapelusza. Należy także unikać kosmetyków drażniących, np. tych zawierających alkohol przynajmniej przez okres 2 tygodni.

 W pierwszy tydzień po zabiegu wskazane jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, a także spożywania alkoholu, czy korzystania z sauny, czy basenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *